Arroyo Grande  Grover Beach Oceano  Pismo Beach  Shell Beach 

Departments

Home

Welcome!

AYSO Philosophies
Kid Zone! Information
Region 83 History

Calendar

VIP Program

Central Coast Classic

bullet Tournament Information
bullet Tournament Application
bullet Rules & Regulations
bullet Referee Info. Form (pdf)
bullet Referee Schedules
bullet Team Roster (pdf)
bullet U10 Schedule
bullet U12 Schedule
bullet U14 Schedule
bullet Field Locations
bullet Live Results!
bullet Results

Registration

bullet Pre-Register Player/ Volunteer
bullet Scholarships
bullet Soccer Camps
bullet

Refunds

bullet

Age Groups

League Game Sched.
bullet Playoff Points

Volunteers

Child and Volunteer Protection
bullet Why SSN is required?
bullet Documents
bullet Opportunities
Region Contacts
bullet

Division Coordinators

bullet

Regional Board/Region Staff

Regional Board
bullet Agendas
bullet Minutes
bullet Regional Guidelines
bullet Budget
bullet Annual Financial

Sponsorship

bullet Sponsorship application
bullet IRS Letter
Coach's Corner
bullet Coaches' Code
bullet

5 goal rule

bullet Division specific rules
bullet Soccer Drills
bullet

Coach Training

bullet Coach Job Description

Referee's Corner

bullet

Referee Training

bullet

Ask the Ref

bullet

Referee Scheduler

bullet Referee Job Description
Parent's Corner
bullet Parent Handbook
bullet Team Parents
bullet Simplified Rules of Soccer
bullet Rules and Regulations

League Season Fields

bullet

Maps

bullet Field Numbers/ Names
bullet Dimensions

Features

Frequently Asked Questions

Photo Gallery

Forms & Documents

Ask a Question

Soccer Links

  

2007 Playoff Points

U10 Boys
1. Waymire - qualified
2. Hull - qualified
3. Vardas - qualified
4. Day - qualified
5. Reed - 25
6. Jewell - qualified
7. Gardner - qualified
8. Long - qualified
9. Wade - qualified
10. Slocum - qualified
11. Lebens - qualified
12. Morgan - 34
13. Cook - 23
14. Hubert - qualified
15. Angle - qualified
16. Nunez - qualified
17. Gove - qualified
18. Palangi - qualified
19. Avrit - qualified
20. Underwood - qualified
21. Sill - qualified

U10 Girls
1. Harmon - qualified
2. Schirmer - 38
3. Arias - 47
4. Rounds - 29
5. Knupper - qualified
6. McGuigan - qualified
7. Porcher - qualified
8. Reynolds - qualified
9. Whalen - qualified
10. Wade - qualified
11. Mostajo - 50
12. Ferber - qualified
13. Slocum - qualified
15. Pengilley - qualified
16. Boom - 0
17. Wack - qualified
18. Douglas - qualified
19. Bowdey - 25

U12 Boys
All teams qualified!!!

U12 Girls
1. Schiesl - qualified
2. Berder - qualified
3. Cassidy - qualified
4. Mostajo - 35
5. Oberg - qualified
6. Angle - qualified
7. McGuirk - qualified
8. Testa - qualified
9. Pollard - qualified
10. Farage - 42
11 Trevino - qualified

U14 Boys
1. Lloyd - qualified
2. De La Paz - -2
3. Cassidy - qualified
4. Nunez - qualified
5. Oberg - qualified
6. Mattimoe - qualified
7. Lloyd - qualified
8. Ferber - qualified

U14 Girls
All team qualified!!!

 

  Everyone Plays  Balanced Teams Open Registration  Positive Coaching  Good Sportsmanship 

2003/2004 AYSO. All rights reserved.

Email comment to webmaster